OPEN DAILY 10:00 - 18:00


Jakubská 4, Praha 1, 110 00 Czech Republic +420 224 827 926 info@galeriejakubska.com
OPEN DAILY

This is alternative content.

 


Painting exhibition of Araksya 11.04 – 19.04.2018


ARAKSYA GHAZARYAN was born in Armenia and lives and works in Yerevan. Upon graduation she was proposed to teach at the Yerevan State Academy of Fine Arts, where she taught until now. Her work has been the subject of solo and group exhibitions in Armenia, Belgium, Italy, Monaco, Ireland, Tehran, USA and Singapore.

In her art, Araksya combines elements of abstraction, expressionism, and cave painting. She became known for her richly colored, multi-layered paintings employing a range of techniques. Often juxtaposing figurative and abstract forms, the artist persistently examines the nature, boundaries, and tensions of the painted surface in relation to the very first art created on the earth.

   
   
   
   
Výstava obrazů Araksye 11.04 – 19.04.2018.

ARAKSYA GHAZARYAN se narodila v Arménii, kde doposud žije a tvoří. Po ukončení studií pracuje a vyučuje na Státní akademii výtvarných umění Arménie v Jerevanu. Její umělecké práce byly představeny na samostatných i skupinových výstavách nejen v Arménii, ale i v Belgii, v Itálii, Monaku, Irsku, Teheránu nebo USA či Singapuru.

Ve své tvorbě Araksya kombinuje prvky abstrakce, expresionismu a motivy jeskynní malby. Její umění vešlo do podvědomí veřejnosti díky/skrze bohatě zbarveným, vícevrstvým obrazům zpracovaným rozlišnými technikami. Častou kombinací figurativních a abstraktních tvarů, Araksya neustále zkoumá přírodu, hranice a rozpor malovaného povrchu ve vztahu k pravěkému umění vytvořenému na Zemi a našim původům.

   
   
   
   
© Galerie Jakubska - New Impressionism. Limited 2017. All rights reserved.

Images of contemporary art on this website may not be reproduced
without prior permission of Jakubska Gallery or the artists.
+